Rychlé odesílání zásilek v Česku a na Slovensku 🚚             Nabízíme kvalitní řemeslné chilli omáčky 🔥             Největší výběr chilli omáček z Hot Ones show a Mr. Kubelík show na jednom místě 💥

Jak sklízet a skladovat chilli semínka

Výběr a ukládání semen z vašich nejlépe produkujících rostlin chilli papriček nebo sklizně jiných lidí vám umožní pěstovat sazenice lépe připravené pro dobrý růst ve vašem mikroklimatu. Dokonce i u paprik stejné odrůdy se některé rostliny přizpůsobí klimatu a budou fungovat lépe než jiné.

Pokud je to možné, hledejte papriky označené jako heirlooms (dědičné) nebo volně-opylované, protože pouze ty produkují semena věrná mateřské rostlině. Jak každý rok vybíráte semena, postupně tak tvoříte nejsilnější genetickou linii pro vaši zahradu, což nakonec vede k větší úrodě a lepší chuti papriček.

Pokud však teprve začínáte, je důležité celý proces dokončit, abyste si vybudovali dovednosti potřebné k produkci vlastních sklizní. Je spousta legrace, kterou si můžete užít při správě vlastní zahrady, zkoumání rostlin, hledání nejlepších paprik a plánování, jak se rok co rok zlepšovat. Největší pocit spokojenosti budete mít právě s použitím výhradně vlastních zásob k výrobě chutných omáček, sals a jakékoli jiné aplikace, kterou chcete!

Věci, které budete potřebovat:

  • Nůž
  • Miska
  • Papírový talíř
  • Papírové ručníky
  • Vzduchotěsná nádoba

Varování:
Při manipulaci s feferonkami a jejich semeny používejte rukavice. Oleje z chilli papriček mohou dráždit pokožku nebo oči.


Postup:
Papriky sklízejte poté, co získají plnou zralou barvu, obvykle tmavě červenou, a slupka se začne vrásčit. Papriky musí prořádně dozrát, aby se vyvinula životaschopná semena.

Papričku rozpůlíme čistým nožem. Z obou půlek papriky vyklepejte semínka a vložte je do misky. Všechna semínka, která ulpívají na dužině odstraňte prsty. Odstraňte všechny kousky papričky, které spadly do misky, aby tam zůstala pouze semena.

Na talíř dejte papírovou utěrkou. Semínka rozprostřete na útěrku v jedné vrstvě a semena rozmístěte tak, aby se navzájem nedotýkala.

Talíř umístěte na suché, dobře větrané místo mimo přímé sluneční světlo. Nechte semena schnout asi jeden až dva týdny. Vyměňte papírovou útěrku, pokud zvlhne než semena uschnou.

Suchá semena přemístěte do vzduchotěsné nádoby. Označte nádobu odrůdou chilli papričky, měsícem a rokem sklizně. Semínka skladujte na tmavém, chladném a suchém místě, až do jarní výsadby.


TIP
Lednice poskytuje semenům chilli správnou skladovací teplotu, která jim pomáhá zůstat životaschopná.