Rychlé odesílání zásilek v Česku a na Slovensku 🚚             Nabízíme kvalitní řemeslné chilli omáčky 🔥             Největší výběr chilli omáček z Hot Ones show a Mr. Kubelík show na jednom místě 💥

Kdo to byl Wilbur Scoville?

How Hot is That Pepper? How Scientists Measure Spiciness | Arts & Culture|  Smithsonian Magazine

Wilbur Scoville byl americký farmaceut a chemik, který se narodil 22. ledna 1865 a zemřel 21. března 1942. Narodil v Bridgeportu v Connecticutu. Oženil se s Cora B. Uphamovou ve Wollastonu (Quincy, Massachusetts) 1. září 1891. Měli dvě děti: Amy Augusta se narodila 21. srpna 1892 a Ruth Upham se narodil 21. října 1897. Je známý svou prací na měření intenzity pálivosti chilli papriček, které vedlo k vytvoření Scovillovy stupnice, která se používá dodnes. Scovillova stupnice určuje množství kapsaicinu - látky zodpovědné za pálivost chilli, ve vztahu k ostrosti chutí.

Wilbur Scoville pracoval pro farmaceutickou společnost Parke-Davis, kde vyvinul Scovillovou organoleptickou testovací metodu, známou jako Scovillova organoleptická metoda. Tato metoda spočívá ve zředění extraktu chilli papriček a následném testování na lidských dobrovolnících, kteří hodnotí pálivost a intenzitu chuti. Na základě jejich reakcí byla určena hodnota na Scovillově stupnici.

Wilbur Scoville se stal jedním z předních odborníků v oblasti měření pálivosti a jeho práce významně přispěla k objasnění této charakteristiky potravin. Jeho jméno je stále spojováno se Scovillovou stupnicí a jeho dědictví v oblasti chili papriček trvá dodnes.

Scovillova stupnice se pohybuje od nuly až po nejvyšší hodnotu 16 000 000 SHU, která je stanovena na základě množství zředění chilli extraktu potřebného k eliminaci pálivého efektu. Jednotkou na Scovillově stupnici je skupina zvaná "Scoville Heat Units" (SHU). Například paprika s hodnotou 1000 SHU znamená, že extrakt z této papriky musí být zředěn tisícikrát, než přestane být pálivý.

Na Scovilleho stupnici se nacházejí různé druhy chilli papriček s různou ostrostí. Například papričky jalapeño mají hodnotu přibližně 2500-8000 SHU, habanero papričky dosahují hodnoty 100 000 až 350 000 SHU a extrémně pálivé papričky, jako je Carolina Reaper, se pohybují v rozmezí 1 400 000 až 2 200 000 SHU.

Scovillova stupnice se stala standardem pro měření pálivosti chilli papriček a je široce uznávána v potravinářském průmyslu. Pomáhá spotřebitelům vybrat si potraviny s přiměřenou úrovní pálivosti podle jejich osobních preferencí. Je důležité si uvědomit, že ostrost chilli papriček může být pro každého subjektivní, a tudíž Scovillova stupnice slouží pouze jako orientační nástroj.